Tesbih Kategorisi`nin Çok Satan Ürünleri
Sistemli Usta İşçiliği Su Yeşili Ateş Kehribar Tesbih (T555)
Stok 1+
599.00TL
Özel Üretim Dev Boy Kapsül Kesim Osmanlı Kehribar Tesbih (T550)
4,799.00TL
Sistemli Beyzi Kesim Açık Mavi Ateş Kehribar Tesbih (T269)
Stok 1+
599.00TL
Oval Cut Zultanit Taşlı Rose Kaplama Klasik Yüzük (Y370)
140.00TL
Sistemli Usta İşçiliği Kırmızı Ateş Kehribar Tesbih (T558)
Stok 50+
699.00TL
Sistemli Usta İşçiliği Yeşil Renk Süzmesi Sıkma Kehribar Tesbih (T554)
699.00TL
Özel Üretim Dev Boy Basık Kesim Osmanlı Kehribar Tesbih (T549)
Stok 50+
4,799.00TL
Baguette Cut Zultanit Taşlı Gold Kaplama Klasik Yüzük (Y364)
Stok 99+
175.00TL
Sistemli Usta İşçiliği Sarı Ateş Kehribar Tesbih (T539)
599.00TL
Kanuni Sultan Süleyman ve Adaleti Simgeleyen Terazi Minyatürlü Yeşil Garnet Taşlarla Süslenmiş Minyatür Portre Sanatı Uygulanan Kalem İşçilikli Tesbih (T544)
4,799.00TL

Tesbih

Tesbih, yalnızca bir aksesuar değil aynı zamanda bir kültürdür. Farklı amaçlar için kullanılan tesbihler, özellikle Osmanlı Döneminde bir kültür olarak yaşatılmıştır. Tesbih denildiğinde ilk olarak akla kehribar tesbih ve oltu tesbih gelmektedir. En popüler tesbih modelleri bunlar olsa da firuze, mercan, kuka veya birçok değerli taştan ve ağaçtan üretilen tesbih modelleri de mevcuttur. Farklı malzemelerden üretilen her biri birbirinden değerli tesbih modellerine TespiHouse ile sahip olabilirsiniz.

 

Sıralama:

Sistemli Usta İşçiliği Kırmızı Ateş Kehribar Tesbih (T162)
699.00TL
Sistemli Usta İşçiliği Bal Topazı Ateş Kehribar Tesbih (T561)
699.00TL
Sistemli Usta İşçiliği Gül Kurusu Ateş Kehribar Tesbih (T560)
699.00TL
Sistemli Usta İşçiliği Kırmızı Ateş Kehribar Tesbih (T558)
Stok 50+
699.00TL
Sistemli Usta İşçiliği Su Yeşili Ateş Kehribar Tesbih (T555)
Stok 1+
599.00TL
Sistemli Usta İşçiliği Yeşil Renk Süzmesi Sıkma Kehribar Tesbih (T554)
699.00TL
Sistemli Usta İşçiliği Yağ Yeşili Ateş Kehribar Tesbih (T552)
Stok 1+
699.00TL
Özel Üretim Dev Boy Kapsül Kesim Osmanlı Kehribar Tesbih (T550)
4,799.00TL
Özel Üretim Dev Boy Basık Kesim Osmanlı Kehribar Tesbih (T549)
Stok 50+
4,799.00TL
Piri Reis ve Dünya Haritası Minyatürlü Pırlantalarla Süslenmiş Minyatür Portre Sanatı Uygulanan Kalem İşçilikli Tesbih (T548)
4,799.00TL
Yeniçeri ve Sancağı Simgeli Siyah Pırlantalarla Bezenmiş Minyatür Portre Sanatı Uygulanan Kalem İşçilikli Tesbih (T547)
4,799.00TL
Fatih Sultan Mehmet Minyatürlü Pırlantalarla Bezenmiş Minyatür Portre Sanatı Uygulanan Kalem İşçilikli Tesbih (T546)
4,799.00TL
Ayasofya ve Yerebatan Sarnıcı Simgeli Turuncu Safir Taşlarla Süslenmiş Minyatür Portre Sanatı Uygulanan Kalem İşçilikli Tesbih (T545)
4,799.00TL
Kanuni Sultan Süleyman ve Adaleti Simgeleyen Terazi Minyatürlü Yeşil Garnet Taşlarla Süslenmiş Minyatür Portre Sanatı Uygulanan Kalem İşçilikli Tesbih (T544)
4,799.00TL
Yavuz Sultan Selim ve Kılıcı Simgeli Safir Taşlarla Bezenmiş Minyatür Portre Sanatı Uygulanan Kalem İşçilikli Tesbih (T543)
4,799.00TL
Abdülhamid Han ve Teşkilat-ı Mahsusa Simgeli Aquamarine Taşlarla Bezenmiş Minyatür Portre Sanatı Uygulanan Kalem İşçilikli Tesbih (T542)
Stok 50+
4,799.00TL
Sistemli Usta İşçiliği Yakut Kırmızısı Ateş Kehribar Tesbih (T541)
599.00TL
Sistemli Usta İşçiliği Yonca Yeşili Ateş Kehribar Tesbih (T540)
599.00TL
Sistemli Usta İşçiliği Sarı Ateş Kehribar Tesbih (T539)
599.00TL
Özel Tasarım Siyah Zirkon Taşlı Kalem İşçilikli Mermi Başlıklı Gümüş Tesbih (T287)
2,440.00TL
Özel Tasarım Yoğun Siyah Zirkon Taşlı Oksitli Mermi Başlıklı Gümüş Tesbih (T286)
2,720.00TL
Özel Tasarım Yoğun Beyaz Zirkon Taşlı Oksitli 3 Top Püsküllü Gümüş Tesbih (T285)
2,960.00TL
Özel Tasarım Yoğun Beyaz Zirkon Taşlı 3 Top Püsküllü Gümüş Tesbih (T284)
2,960.00TL
Özel Tasarım Siyah Zirkon Taşlı Kalem İşçilikli Rose Kaplama Mermi Başlıklı Gümüş Tesbih (T283)
2,720.00TL

Tesbih kimi zaman stres atıp rahatlamak için kullanılırken kimi zamanda ibadet aracı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde bunlara ek olarak kişinin tarzınız estetik bir biçimde tamamlamak için aksesuar olarak kullanılmaktadır.  Doğal taşlar ve farklı ağaç türlerinden üretilen kesimleri ile göz dolduran tesbihler aslında yüzyıllardır hayatımızda olan bir kültürdür.  İlk başlarda ibadetlerde kullanılan tesbih modelleri zaman içerisinde farklı boyutlarda üretilerek erkeklerin vazgeçilmez aksesuarı olmuştur.

 

Tesbih, hiç şüphesiz Osmanlı zamanında en popüler dönemini yaşamıştır. Bir sanat ve kültürel miras olan tesbih, tesbih ustaları tarafından özel olarak tasarlanıp, üretilmiştir. Günümüzde birçok farklı model ile plana çıkan tesbih modelleri özellikle koleksiyoncuların dikkatini çekmektedir. Değerli doğal taşlardan ve ağaçlardan üretilen gümüş veya altın detaylara sahip tesbih modelleri TespiHouse ile internet üzerinden satışa sunulmaktadır.  

 

Tesbih Modelleri

 

Tesbih modelleri, üretiminde kullanılan hammaddeye göre değişiklik göstermektedir. En çok tercih edilen tesbih modelleri genellikle kehribar ve Oltu tesbihlerdir. Buların yanı sıra firuze, mercan veya diğer değerli doğal taşlardan üretilen tesbih modelleri de piyasada yer almaktadır. Tesbih yalnızca değerli taşlardan üretilmez. Kuka ağacı, narçıl ağacı veya yılan ağacı gibi ağaçlardan da tesbih üretilmektedir. Ağaçtan üretilen tesbihlerde kuka tesbih modelleri daha çok ön plana çıkmaktadır. Kuka tesbih modelleri renk değiştirme özelliğine sahiptir. Bunun nedeni tesbihin kullanıldıkça hava ile temas etmesidir. Bu durumda tesbihi daha değerli hale getirmektedir.

 

Tesbih modellerinin farklılık göstermesinin diğer nedenleri püskülleri, tane sayısı ve işçiliğidir. Son dönemlerde sade püsküller yerine kazaz püskül gibi gümüş veya altın işlemelerin yer aldığı üç veya dört püsküllü modeller ön plana çıkmaktadır. Bu modeller ihtişamlı olduğu gibi değerli modellerdir. İster 33’lük ister 99’luk tesbih olsun hemen hemen bütün modellerde gösterişli püskül detayları kullanılmaktadır. 2018 tesbih modelleri içerisinde de bu tür tesbihler yoğun ilgi görmektedir. Tesbihin tane sayısı kullanım amacını belirler. 33’lük tesbih modelleri stres atmak, aksesuar olarak kullanmak ve zikir çekmek için tercih edilir. Ancak 99’luk tesbihler yalnızca zikir çekmek için kullanılır.

 

Kehribar Tesbih Modelleri

 

Kehribar, bir doğal taş olarak biliniyor olsa da aslında doğal taş değildir. Milyonlarca yıl önce ölen ağaçların fosilleşmesi sonucu oluşan reçinedir. Tesbihler kullanılan kehribar taşı ise yerin derinliklerinden çıkarılan bir taştır. Kehribar taşı ayrıca çok zor işlenen bir taştır. Gerçek kehribar, yer altından çıkarıldığında turuncu ile koyu sarı arasında bir renge sahiptir. Kehribar zor işlenmesi ve değerli olmasından dolayı kehribar tesbih modelleri diğer modellere göre daha pahalıdır.

 

Kehribar, damla kehribar, sıkma kehribar ve ateş kehribar adının verildiği çeşitlere sahiptir. En bilinen kehribar çeşidi olan damla kehribar çam ağacına ait reçinenin fosilleşmesi sonucu oluşmaktadır. Sıkma kehribar isminden de anlaşılacağı gibi kehribar tozlarının sıkıştırılması ile elde edilir. Damla ve sıkma kehribara göre daha saydam ve ışıltı olan kehribar çeşidi ise ateş kehribar denmektedir. Tesbihin ilk ortaya çıktığı günden bugüne kadar tebih üretiminde kullanılan kehribar çeşitleri içerisinde damla ve ateş kehribar modelleri en pahalı tesbih modelleri iken sıkma kehribar tesbih modelleri daha uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

 

Oltu Tesbih Modelleri

 

Oltu taşı, Türkiye’de Erzurum çevresinde çıkarılan doğal taşlardan biridir. Tesbih üretiminde yoğun bir şekilde kullanılan bu doğal taşın hem çıkarılması hem de işlenmesi oldukça zordur. Bundan dolayı da Oltu tesbih modelleri en pahalı tesbih modelleri içerisinde yer almaktadır. İnsan sağlığına olumlu etkileri bir hayli fazla olan taşın en bilinen faydası, insan vücudunda biriken elektrik ve buna bağlı oluşan stresi vücuttan atmasıdır. TespiHouse atölyelerinde farklı işlemelere sahip bir şekilde üretilen Oltu tesbih modelleri göz dolduran detayları ile büyük beğeni toplamaktadır.

 

Doğal Taş Tesbih Modelleri

 

Doğal taş tesbih modelleri,  Oltu ve kehribar tesbih modelleri kadar ön plana çıkmasa da aslında tasarımları ile göz dolduran tesbih modelleridir. Akik, firuze, mercan, inci, oniks, ametist, sedef taşlı ve kaplan gözü tesbih modelleri, doğal taş tesbih modelleri içerisinde ön plana çıkan modellerdir. Birçok aksesuar yapımında da kullanılan bu doğal taşlar özellikle doğal taşların verdiği şifaya inanan ve önemseyen kişiler için oldukça ideal modellerdir. Farklı işlemeler ve detaylarla zenginleştirilen doğal taş tesbih modelleri TespiHouse ile doğal taş severlerin beğenilisine sunulmaktadır. İşçiliğine ve tasarımına göre farklı fiyat seçeneklerine sahip modellere web sitemiz üzerinden sahip olabilirsiniz.

 

Ağaç Tesbih Modelleri

 

Ağaç tesbih modelleri, kehribar tesbih, oltu tesbih ve doğal taş tesbih modelleri kadar kaliteli ve göz dolduran tasarımkara sahiptir. İşçiliği ve farklı tasarımları ile büyük beğeni toplayan ağaç tesbih modelleri arasında en popüler tesbih modeli olan kuka tesbih modelleri tesbih severler tarafından en çok tercih edilen modeldir. Kuka tesbihler, çektikçe koyulaşan rengi ile ön plana çıkmaktadır. Her ne kadar sade modeller olarak düşünülseler de gümüş ve altın işlemeli püsküller ile zenginleştirilmektedir. Tasarımına ve üzerinde yer alan işlemeye göre fiyatlandırılan ağaç tesbihler tesbih modelleri içerisinde en ucuz tesbih modelleri olarak da değerlendirilmektedir. Kukanın yanı sıra Narçıl ve Yılan ağacından üretilen farklı tesbih modellerine TespiHouse üzerinden göz atabilir veya sahip olabilirsiniz.

 

Tesbih Fiyatları

 

Tesbih fiyatları, tesbihin üretiminde kullanılan hammaddelere, modeline ve işçiliğine göre değişiklik gösterir. Genellikle kehribar ve oltu tesbihler diğer modellere göre daha yüksek fiyatlarla satışı sunulur. Doğal taşlardan üretilen tesbihlerin aksine kuka, narçıl veya yılan ağacından üretilen tesbihler, en ucuz tesbih modelleridir. En iyi tesbih modellerinin yer aldığı Tesbih Kategorimizden aradığınız tesbih modeline kolaylıkla sahip olabilirsiniz